Dech

Dech je nejdůležitější pro život jako takový. Bez něj bychom nevydrželi déle než pár minut. Bohužel, i když dýcháme celý život, tak zapomínáme dýchat. Vzduch do plic nasáváme pouze povrchově v nezbytném množství pro přežívání. 

Při józe i ošetření reiki je kladen důraz na použití dechu. Ze začátku to může být těžší než se zdá. Lekce jógy je většinou zahájena dechovým cvičením (pránájáma). Dále se lektor během lekce stále připomíná s dechem. Přecházení do pozic a správné prodýchání v konečném postavení nám pomáhá se posouvat v pozici dál nenuceným způsobem. 

Pránájáma:

1) Dirgha neboli Úplný jógový dech - s využitím maximální kapacity plic a za pomocí práce s bránicí se nadechujeme do břicha, hrudníku a pod klíční kosti.

2) Udždžají neboli Vzhůru k vítezství -  je používán při jógovém cvičení samotném. Díky své vyšší slyšitelnosti nás lépe udržuje být soustředěnými. Nádech je mírně hlubší a výdech, za použití stažených krčních svalů a užší hlasivkové štěrbiny, mnohem víc slyšitelný. 

3) Bhastrika neboli Kovářské měchy -  jedná se o prudké nadechování pouze do břicha. Při tomto dechovém cvičení pracuje hlavně bránice a břišní svaly, které se aktivně podílejí na nádechu i výdechu. Ze začátku se může stát, že se nám začne motat hlava. Při jakýchkoli nepříjemných pocitech se doporučuje na chvíli přestat a poté pokračovat s o něco menší intenzitou.

4) Kapalabháti neboli Zářicí lebka - velmi podobné jako Bhastrika. Jedná se také o břišní dechové cvičení. Nádech je ale v tomto případě pasivní. Břišní svaly se tedy aktivně podílejí pouze na výdechu. Stejně jako Bhastrika se doporučuje praktikovat tento dech spíše ráno nebo během dne, protože naše tělo v sobě probudí dost energie. Večer před spánkem bychom mohli mít problém usnout.

5) Nádí Šódhana neboli Pročištění kanálků - nádech a výdech je prováděn pouze jednou nosní dírkou, kdy se postupně střídají a to z pravidla po nádechu. Tzn.: nádech levou nosní dírkou, výdech pravou nosní dírkou, nádech pravou nosní dírkou (všimněte si, že vzduch v nose příjemně chladivý) a výdech levou nosní dírkou a tak stále dokola. 

6) Bhrámarí neboli čmelačí dech - prsty se zakryjí oči, ústa a zacpou se uši (to dělají palce rukou). Během dlouhého výdechu člověk vydává zvuky podobné mručení, jakoby chtěl vyslovit M, ale neotevře pusu. Během tohoto cvičení se soustředíme na vibrace, které jsou cítit v hrudníku, krku i hlavě.